Jak zaplanować dzień z dzieckiem

Pojawienie się na świecie małego dziecka najczęściej powoduje ogromne zmiany w codzienności jego rodziców. Swobodne dotychczas spędzanie czasu ulega sporym zmianom. Wyjścia do klubów, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy w jednej chwili stają pod znakiem zapytania. Minie trochę czasu zanim za tym zatęsknisz. Znacznie prędzej zaczniesz zastanawiać się, jak może mijać twój dzień, aby nie zwariować.

Powszechnie znana mądrość głosi: śpij, gdy dziecko śpi. Wiele kobiet z przekąsem dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie warto jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po porodzie to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Postaraj się poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie przejmuj się brudnymi talerzami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszystkie domowe obowiązki mogą poczekać. Dziecko jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że dziecko będzie pragnął spędzać prawie cały dzień z mamą. Musisz zapewnić mu poczucie bliskości. Nie zdziw się, gdy maluch będzie bez przerwy domagał się jedzenia. W pierwszych tygodniach życia dziecko nie ma jeszcze regularnych przerw między codziennymi posiłkami. Może więc okazać się, że raz odstęp wyniesie kilka godzin, a następnie maleństwo będzie chciało o jedzenie co pół godziny.

happy new year message

Najważniejszą zasadą, jaka powinna sterować życiem młodej mamy jest brak planu dnia. Przy nieregularnym trybie życia malucha każdy plan może być niepotrzebny. Jeżeli weźmiesz sobie na głowę za dużo obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich spełnić. Jeśli masz siłę, możesz zająć się spełnianiem domowych obowiązków w czasie drzemki dziecka. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie denerwuj się, jeśli na początku opiekowanie się o pociechę będzie dla ciebie za trudne. Wprawa przychodzi z czasem.